Na czym polega i kiedy jest wykonywane leczenie kanałowe

Jak przebiega leczenie kanałowe?

Współczesna stomatologia dysponuje specjalistycznymi narzędziami i fachową wiedzą, która pozwala uniknąć ekstrakcji, nawet gdy ząb jest już całkowicie martwy. Jednym z najczęściej wykorzystywanych sposobów jest leczenie kanałowe, które obecnie przebiega bezboleśnie i nie musi wywoływać paniki na fotelu dentystycznym. Endodoncja jest specjalistyczną metodą leczenia zaawansowanej próchnicy, polegającą na mechanicznym usunięciu zmienionej chorobowo miazgi zęba. Niezwykle istotnym elementem zabiegu jest poszerzenie oraz dokładne oczyszczenie kanałów zębowych, które następnie wypełnia się specjalną pastą stomatologiczną i zakłada plombę. Wypełnienie musi być bardzo dokładne i w 100% szczelne – wówczas zyskujemy pewność, że do wnętrza zęba nie przedostaną się szkodliwe bakterie, które mogą wywołać zakażenie i zniweczyć sens zabiegu. Przed przystąpieniem do leczenia kanałowego stomatolog wykonuje znieczulenie miejscowe, dzięki czemu minimalizuje się ryzyko wystąpienia bólu, którego obawia się większość pacjentów.

Na czym polega endodoncja mikroskopowa?

Rozwój nowoczesnych narzędzi stomatologicznych sprawia, że dentyści zyskują możliwości jeszcze bardziej skutecznego leczenia. Świetnym przykładem wykorzystania zaawansowanych instrumentów jest endodoncja mikroskopowa, która pozwala na usunięcie miazgi nawet w przypadku zębów o nietypowej budowie lub posiadających zakrzywione kanały. Metoda ta gwarantuje znakomite rezultaty i jest całkowicie bezbolesna – wykonywane jest znieczulenie miejscowe. Zabieg przebiega podobnie jak tradycyjne leczenie kanałowe – na początku ząb musi zostać zabezpieczony przed śliną za pomocą gumowego separatora, tzw. koferdamu (ślinochronu). Mikroskop endodontyczny umieszczony na specjalnym wysięgniku pozwala dentyście obejrzeć wnętrze kanałów zębowych w dużym powiększeniu, co gwarantuje, że wszystkie czynności wykonywane są niezwykle precyzyjnie. Parametry kanałów zębowych mierzone są za pomocą endometru, który pozwala na dokładne określenie ich głębokości. W zależności od tego, czy miazga jest zdrowa, czy objęta stanem zapalnym wywołanym przez bakterie, stosuje się sterylizację lub wyjałowienie kanału. Ostatnim krokiem jest wypełnienie wnętrza zęba termoplastycznym tworzywem (gutaperką).

Odzyskaj promienny uśmiech

Niezależnie od tego czy w Twoim przypadku konieczne jest tradycyjne leczenie kanałowe, czy ze względu na zakrzywione kanały wskazana jest endodoncja mikroskopowa, nie obawiaj się wizyty w gabinecie dentystycznym. Nowoczesne metody leczenia przynoszą pozytywne efekty u 90% pacjentów i pozwalają uratować przed ekstrakcją nawet zęby, w których próchnica zaatakowała miazgę. Dokuczliwy i nawracający ból powinien być dla każdego pacjenta sygnałem, że konieczna jest wizyta u stomatologa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *