Jak zabezpieczyć grill na zimę

Przygotowanie grilla do zimy wcale nie musi być trudne i czasochłonne. Warto więc poświęcić kilka chwil i podczas pierwszej wiosennej imprezy uniknąć problemów.

 

Chociaż zima wcale nie musi oznaczać końca sezonu na grillowanie, to większość z nas wraz z nadejściem chłodnych dni chowa grill (o ile jest przenośny) do piwnicy lub garażu. Wiosną, przy jego ponownym użyciu często jednak czekają na nas przykre niespodzianki. Zwykle spowodowane są one nieprawidłowym przechowywaniem grilla i, na szczęście, możemy ich łatwo uniknąć.

 

W trudniejszej sytuacji są natomiast właściciele grillów murowanych. Nie mogą one być po prostu przeniesione w suche i ciepłe miejsce, dlatego przed wilgocią i mrozem powinniśmy zabezpieczyć je w inny sposób. Jak więc przygotować grill do zimy? O czym kończąc sezon powinni pamiętać właściciele grillów przenośnych oraz stałych?

 

Jak wyczyścić grill?

Bez względu na to, czy korzystamy z grilla przenośnego, czy stacjonarnego, wraz z nadejściem zimy powinniśmy go dokładnie wyczyścić. W pierwszej kolejności należy usunąć zaschnięty tłuszcz, którego, jeśli latem sporo grillowaliśmy, mogło zebrać się naprawdę dużo. Następnie wszystkie elementy umyjmy ciepłą wodą z mydłem, opłuczmy pod bieżącą wodą i starannie wytrzyjmy.

 

Gruntowne mycie grilla to świetna okazja, by przyjrzeć się wszystkim jego elementom. Jeśli któryś z nich okaże się uszkodzony, wymieńmy go lub naprawmy właśnie teraz, nie czekając do wiosny. Po myciu i ewentualnych naprawach, wszystkie metalowe elementy powinniśmy pokryć cienką warstwą jadalnego (to ważne!) oleju, który zapobiegnie powstawaniu ognisk korozji.

 

Zimowanie grilla przenośnego

Jak już wspomnieliśmy, zabezpieczenie grilla przenośnego jest dużo łatwiejsze niż w przypadku modeli murowanych. Po dokładnym wyczyszczeniu i nasmarowaniu powinniśmy grill rozebrać na części. Potem wystarczy włożyć go do kartonu (najlepiej owijając każdy z elementów folią). Ważne jest też to, w jakich warunkach nasz grill spędzi zimę. Możemy przechowywać go zarówno w garażu, jak i piwnicy czy budynku gospodarczym. Wystarczy, by było to pomieszczenie, do którego nie dostanie się wilgoć.

 

Jak zabezpieczyć grill murowany?

Co jednak zrobić z grillem murowanym? Jako że nie możemy przenieść go do garażu, należy zabezpieczyć go w ogrodzie. Najlepiej zrobimy po prostu kupując specjalny pokrowiec, który nałożymy po wyczyszczeniu wszystkich jego części. Jeśli jednak nim nie dysponujemy, całą konstrukcję starannie owińmy folią, szczególną uwagę zwracając na połączenia i załomy, które są szczególnie wrażliwe na wilgoć i mróz. A jeśli mamy krawieckie zacięcie – taki pokrowiec możemy uszyć w dowolnym kształcie z wodoodpornej tkaniny.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *