Jak wybrać dobrego stomatologa

Usługi stomatologiczne cieszą się obecnie bardzo dużym zainteresowaniem, gabinetów dentystycznych jest więc nawet w mniejszych miejscowościach bardzo wiele. Może się zatem wydawać, że wystarczy po prostu umówić wizytę i wybrać się do dentysty, wpierw jednak trzeba wybrać dobrego lekarza, który perfekcyjnie wykona zabieg, zaproponuje ceny przystępne dla pacjenta, a przy tym będzie cechował się odpowiednim podejściem. Jak to zrobić?

Gdzie szukać dobrego dentysty?

Podstawowe pytanie brzmi, czy wybierze się przychodnię publiczną, czy gabinet prywatny. Zaletą korzystania z placówki pierwszego rodzaju jest brak kosztów (czasem tylko konieczne są niewielkie dopłaty, np. za znieczulenie przy zabiegu). Podstawową wadą takiego rozwiązania jednak jest fakt, że czas oczekiwania na wizytę może trwać wiele miesięcy. Czasem też pacjenci narzekają, że refundowane przez NFZ materiały stomatologiczne nie są najwyższej jakości, w dodatku pula zabiegów refundowanych jest mocno ograniczona. Wszystko to powoduje, że bardzo wiele osób preferuje prywatne gabinety stomatologiczne. Takich gabinetów jest wiele, chcąc wybrać dobrego dentystę dobrze będzie więc skorzystać z doświadczeń innych pacjentów. Najlepszą metodą jest zapytanie znajomych, a kiedy nie jest to możliwe – skorzystanie z portali internetowych, na których internauci zamieszczają opinie na temat konkretnych lekarzy czy gabinetów.

Na co zwracać uwagę?

Najważniejsze są oczywiście kwalifikacje i kompetencje lekarza stomatologa, a także sprzęt, z jakiego korzysta. Godne polecenia są miejsca, w których stosowane są nowoczesne technologie, bo wówczas można mieć także pewność wysokiej jakości materiałów, np. wypełnień. Takie innowacje jak kamera pokazująca stan jamy ustnej czy mikroskop do wykonywania zabiegów z zakresu endodoncji dają też większe możliwości jeśli chodzi o komfort i zdrowie pacjenta, a więc ma on po prostu lepszą opiekę. Bardzo ważne są także sterylne warunki – godne wyboru są tylko te gabinety, w których używa się wysterylizowanego sprzętu umieszczonego w osobnych opakowaniach, korzysta z jednorazowych rękawiczek i innych akcesoriów oraz dba o higienę we wszystkich aspektach. Warto również wybierać gabinety, które świadczą szeroką gamę usług, także tych najbardziej zaawansowanych, na przykład z zakresu protetyki czy stomatologii zachowawczej, gdyż nigdy nie wiadomo, jakich zabiegów będzie się potrzebować.

Są to najważniejsze kwestie techniczne, ale nie mniej ważna dla pacjentów stomatologicznych jest atmosfera panująca w gabinecie. Jest to istotne zwłaszcza dla osób cierpiących na tzw. stres stomatologiczny, a także w przypadku dzieci. Dobry stomatolog musi umieć wzbudzić zaufanie pacjenta do siebie, a także cechować się odpowiednim do niego stosunkiem. Wskazane jest partnerskie podejście, branie pod uwagę zdania pacjenta przy planowaniu zabiegów, informowanie go na bieżąco o postępach leczenia, a jednocześnie zachowanie profesjonalizmu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *